Online İtibar Yönetimine Yönelik Hizmetler Markalar İçin Neden Önemlidir?

//Online İtibar Yönetimine Yönelik Hizmetler Markalar İçin Neden Önemlidir?

Online İtibar Yönetimine Yönelik Hizmetler Markalar İçin Neden Önemlidir?

Online itibar yönetimine yönelik hizmetler dijital dünyanın gelişmesi ile bir çok markanın aldığı hizmet türlerinden birisidir. Günümüzde birçok kişi sosyalleşmek amacıyla birçok kurum ve marka da hem tanıtımlarını yapmak hem de satışlarını hızlandırarak gelir elde etmek amacı ile dijital dünyada yerini almaya başladı. Sosyal medya ve internet kullanımı verileri incelendiği zaman ülke bazlı olarak değerlendirildiğinde Türkiye’de 48 milyon kişinin sosyal medya hesabı kullandığını ve bu sayının ülke nüfusunun %60 ını oluşturduğunu söylemek mümkündür. Sonuçlar böyle olduğunda kurumlar ve markalar için de Online itibar yönetimine yönelik hizmetler gündemde kalmaya devam etmektedir.

Online itibar yönetimine yönelik hizmetler ve marka stratejileri

Kurumlar ve markalar satışlarını hızlandırmak satış mekanizmalarını belirlemek açısından son dönemlerde online itibar yönetimine yönelik hizmetler konusuna bir hayli önem vermeye başladı. Özellikle müşteri ilişkilerini yönetmek, potansiyel müşteriyi müşteriye dönüştürmek açısından itibar yönetimi hizmeti alan markalar hizmet almayan markalara göre daha hızlı bir şekilde satış stratejisi geliştirerek satışlarını da o doğrultuda yönetebilmektedir.

Online İtibar Yönetimi Hizmeti Almanın Markalar Açısından Avantajları

  • Online İtibar Yönetimi hizmeti; markaların müşterilerinin geri dönüşlerini görmesi açısından olumlu, nötr ve olumsuz paylaşımları değerlendirerek müşteri memnuniyetini sağlamaya yönelik stratejiler geliştirmesinde bir araç olarak kullanılmaktadır.
  • İtibar yönetimi hizmetleri arasında bulunan ve son dönemde giderek gelişen monitoring ( izleme) hizmetleri markaların kriz yönetimi yapabilmesinde oldukça önemli unsurlardan biridir.
  • Son dönemlerde sosyal medya kullanımı ile linç kültürünün ülkemizde hızlı bir şekilde gelişmesi markalara yönelik söylenen sözlerin hızlı bir şekilde yayılmasına ve bu yayılımdan markanın itibar kaybetme sürecinin hızlanmasına neden olan unsurları takip etmeyi kolaylaştırmaktadır.
  • Online itibar yönetimi hizmetleri içerisinde bulunan Tarama ve takip hizmetleri son dönemlerde markaların oldukça önem verdiği müşteri memnuniyeti anketlerinin yerini tutmakta ve bu anketler için ayrıca bir masraf belirlenmesinin önüne geçerek şirket giderlerinin azalmasında etkili olmaktadır.

E-koruma.net’i Facebook, Twitter ve İnstagram hesapları üzerinden takip edebilir ve online itibar yönetimne yönelik hizmetler ile ilgili her türlü sorunuz için İletişim kanallarımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

E-koruma.net